Warning: stream_socket_enable_crypto(): Peer certificate CN=`*.serveriai.lt' did not match expected CN=`mail.autofox.lt' in /home/stoguden/domains/autofox.lt/public_html/lib/class/mail.class.php on line 146
Kaip teisingai pasirinkti akumuliatorių? - AutoFox

Automobilio akumuliatorius - akumuliatorinė baterija (AKB) skirta automobilio varikliui užvesti arba pavyzdžiui, sugedus jūsų automobilio generatoriui, palaikyti varyklio darbą aktyvioj būsenoj. Kad akumuliatorius teisingai vykdytų visas savo funkcijas, tai yra būtų energijos šaltinis, o ne kančia Jums, reikia teisingai jį pasirinkti. Ką reiškia "teisingai parinktas akumuliatorius"? Tai yra AKB, kurią parenkame atsižvelgdami ne tik į jos charakteristikas bei originalaus brendo kokybę, bet ir į tai, kad akumuliarotius tiktų būtent Jūsų automobiliui.

Pateiksime Jums porą naudingų patarymų. Vadovaujantis jais galėsite tinkamai pasirinkti, t.y. nusipirkti, ir naudoti savo automobiliui 2-3 metus (būtent toks yra vidutinis akumuliatorių tarnavimo laikotarpis) be jokio galvos skausmo.

Visų pirmą reikia apsispręsti kokio tipo akumuliatorius jums reikalingas. Yra sutartinis skirstymas baterijų į du tipus: nereikalaujantis aptarnavimo ir mažai aptarnaujami. Skiriasi baterijos išorinę struktūra: pirmieji turi hermetiškai lydytą korpusą, tuo tarpu mažai aptarnaujami akumuliaturiai numato galimybę dapilti elektrolitą jam išgaravus.

AKB nereikalaujantis aptarnavimo – jautraus pobūdžio akumuliatoriai, labiau tinkami naudot prie mikštesnių oro sąlygų negu Lietuvoje. Turint tokį akumuliatorių, reikalingas pastovus dėmesys kontroliuot jūsų mašinos generatoriaus darbą bei tvarkyti elektros sistemos nuotekas.

Mažai aptarnaujami akumuliatoriai pasižymi savo naudingumo koeficientu butent Lietuvos klimato sąlygomis, ypač kai oro temperatūra krenta žemiau negu -25°C. Šio AKB tipas taip pat skirstomas pagal savo charakteristikas: sausai pakrauti (be elektrolito) ir užpilti. Kaip taisyklė, paskutinieji yra jau užpilti paties gamintojo, todėl juose buna daug kokybiškesnis elektrolitas, taipogi mažesnė broko tikimybė. Sausai pakrautus akumuliatorius patogu pirkti ir turėti kaip atsarginį variantą. Tam, kad pradėti jų efektyvų darbą, tereikia užpilti elektrolito.

Prieš perkant akumuliatorių, taip pat turite atkreipti savo dėmesį į jų dydį ir kritinės temperatūros darbą. AKB išmeros nurodytos ant jų korpuso arba eksploetavimo instrukcijoje. Parenkant akumuliatoriaus dydį, būtina atkreipti dėmesį į aikštelės plotą, ant kurios turi stovėti AKB, ir įsidėmėti laidų ilgį (kas yra svarbu, pasirenkant akumuliatorių su atvirkštiniais poliai). Kas liečia temperatūros parametrų darbą, kalba eina apie Lietuvos oro šalčiausią laikotarpį, geriausia rinktis akumuliatorių su didžiausiu temperatūros veikimo diapazonų.

Be to viena dydžiausių svarbių charakteristikų renkatis akumuliatorių yra jo elektrinė talpa (nominali ir rezervinė). Ant AKB etikėtės arba jos instrukcijoje (techpasporte) parodyta nominali baterijos talpa, tai yra tapla rodanti dvidešimties valandų darbą iki pilno išsikrovimo. Matuojama – Ah (Amperų per valandą).

Nominali talpa apibūdina paleidimo srovės jėgą, reikalingą tam, kad paleisti varyklį. Rezervinę talpą galima apytiksliai išmatuot judant transporto priemonėi su sugedusiu generatoriumi ir naudojant tik tai akumuliatoriaus energiją. Pavyzdžiui, rezervinė 55Ah akumuliatoriaus talpa lygi apytiksliai 1,5 val.

Optimali talpa kiekvienam automobiliui yra skirtinga ir nurodyta gamintoju techpasporte arba eksploatacijos instrukcijoje. Akumuliatorių reikia pirkti būtent rekomenduojamos talpos. Taupyti įsigyjant akumuliatorių mažesnės talpos nepatartina, kadangi jo efektivaus veikimo laikotarpis žymiai sumažės. Be to artėjant šalčiams padidės problemu su transporto priemonės užvedimu (baterija nesusidoros su savo darbu). Tačiau akumuliatoriai su didesne, negu nurodyta auto gamintojo, talpa, irgi nėra ilgaamžiai, nes dėl pastovaus „neišsikrovimo“ jie gali nustoti veikti.

Šiuo metu lengviesiems automobiliams su benzino varykliu, pačiu paplytusiu AKB variantu skaitosi akumuliatoriai 55-65 Ah talpos.

Pasirenkant akumuliatorių labai svarbu neapsirikti produkto kokybe. Kaip taisyklė, geriausia kokybe pasižymi AKB, kurie turi daugiamečią istoriją, bei žinomi garsiausių gamintojų rinkoje. Kartais taupant keletą nereikšmingų litų perkant akumuliatorių nežinomo gamintojo gali Jums kainuoti dvigubai brangiau, negu perkant garsių brendu AKB.

Taipogi reikėtu žinoti, kad sąžiningi akumuliatorių gamintojai ir pardavėjai būtinai teikia kelių metų garantiją ir išduoda patvirtintą garantijinį taloną. Net ir perkant garsių brendo akumuliatorius reikėtų atidžiai isitikinti jų kokybe, kad neįsigyti klastotės. Pilnas korpusas, be jam padarytos žalos, tech paso ir garantijinio talono išdavimas – būtini atributai „teisingo akumuliatoriaus“. Ant „tikros“ akumuliatorinės batėrijos nurodytas gamintojas.

Jeigu akumuliatorius užpiltas, gamintojas pažymi pagaminimo datą (į ją reikėtų atkreipti dėmesį, nes laikui bėgant akumuliatoriaus eksploatacinės sąvybės blogėja).